Kitowska Jolanta
aggiornatemi sui nuovi quadri : Jolanta Kitowska udostępnij >

Informazioni sull'artista:

Biografia:


               Urodzona w 1968, artystka pochodzi z Pomorza, z wykształcenia mgr filologii polskiej (Uniwersytet Gdański). W czasie siedmioletniego pobytu w USA ukończyła z wyróżnieniem Stratford Career Institute, kierunek Art. Warsztat doskonaliła jako członek Long Island Art League. Po powrocie do Polski otworzyła Rumską Pracownię Malarską i jest członkiem założycielem Stowarzyszenia Artystów „Pasjonat”. Współautorka projektów „Artyści dla Edukacji” oraz „Rumski Plener Malarski”. Liczne wystawy, zbiorowe i indywidualne oraz udział w plenerach na terenie Polski i Europy, to ważna część życia artystki.
               Taneczne doświadczenia były pierwszą inspiracją do szukania ruchu w obrazach, tworzenia cyklów portretowych, podążania w kierunku ukazywanaia emocji. Jakby naturalnym następstwem w rozwoju twórczym było odwrócenie kierunku poszukiwań i przejście do spokoju i syntezy, czystości koloru i formy.  Ograniczenie palety barwnej, tworzenie za pomocą triad kolorystycznych, to wszystko tylko etapy: „Wciąż się rozwijam,  szukam nowych form wyrazu, moje malarstwo to również zwierciadło moich przeżyć – ostatnim była Kenia”.  Cykl kenijski pociągnął za sobą dalsze poszukiwania w świecie egzotycznej natury zwiedzanych krajów.  Powstały cykle "Jordański" i "Uszy słonia". 
               Obecnie świat zmieniony przez pandemię wpływa na twórczość artystki. Powstają obrazy z cyklu "Maski" oraz "Wolność ducha i ciała".