Information sur artiste:

Biographie:

Maurice de Vlaminck (ur. 4 kwietnia 1876, zm. 11 października 1958) – francuski malarz i grafik, tworzący m.in. w duchu fowizmu i kubizmu. Jeden z czołowych przedstawicieli fowizmu, malował pejzaże, martwe natury, kwiaty. Stosował jaskrawe, intensywne kolory, dynamiczne kompozycje o uproszczonej formie. Ok. 1908 r. odszedł do fowizmu i przez pewien czas zainteresował się kubizmem. Tworzył także drzeworyty, projektował dekoracje teatralne i tkaniny dekoracyjne (tapiserie).
Życie
Maurice de Vlaminck urodził się w Paryżu, w rodzinie muzyków. Jego ojciec nauczył go grać na skrzypcach. Zaczął malować w jako nastolatek. W 1893 roku, studiował u malarza Henri Rigalon na Ile de Chatou. W 1894 roku poślubił Suzanne Berly. Punktem zwrotnym w jego życiu było spotkanie w pociągu do Paryża pod koniec jego służby w wojsku. Vlaminck, wtedy 23-letni, spotkał ambitnego artystę André Derain'a, z którym zaprzyjaźnił się na całe życie. Kiedy Vlaminck zakończył służbę wojskową w 1900 roku, wynajął studio razem z Derainem, który po roku poszedł do wojska. W 1902 i 1903 roku napisał kilka łagodnych powieści pornograficznych, zilustrowanych przez Deraina. Malował w ciągu dnia, a środki na utrzymanie zdobywał udzielając lekcji gry na skrzypcach i występując z zespołami muzycznymi w nocy.

W 1911 Vlaminck wyjechał do Londynu i malował nad Tamizą. W 1913 znowu malował z Derainem w Marsylii. Podczas I wojny światowej stacjonował w Paryżu i zaczął pisać poezję. Ostatecznie osiadł w północno-zachodnich przedmieściach Paryża. Poślubił swoją drugą żonę, Berthe Combes, z którą miał dwie córki. Od 1925 r. podróżował po Francji, ale kontynuował malowanie głownie wzdłuż Sekwany, niedaleko Paryża.

Vlaminck zmarł w Rueil-la-Gadelière w dniu 11 października 1958 roku.

 

Les autres tableaux disponibles de l'artiste Maurice Vlaminck:

 

présente 1 z 1