Louis David Jacques
Sois informé de mes nouveaux tableaux.: Jacques Louis David udostępnij >

Information sur artiste:

Biographie:

Jacques-Louis David (ur. 30 sierpnia 1748 w Paryżu, zm. 29 grudnia 1825 w Brukseli), francuski malarz, główny reprezentant klasycyzmu, nadworny malarz Napoléona Bonaparte.

Uważany za filar sztuki Oświecenia, oficjalny artysta rewolucji francuskiej, stworzył czytelny i nośny symbol rewolucyjny – Przysięgę Horacjuszy.

Studiował w pracowniach Bouchera i Viena, udał się z nim razem do Rzymu i tam pod wpływem antyku odsunął się zupełnie od rokokowego rodzaju malarstwa. W roku 1774 otrzymał Prix de Rome. Wykonał w latach 1775-1780 portret konny Stanisława Kostki Potockiego oraz Belizariusza.

Po powrocie do Paryża 1780, zostaje 1783 przyjęty do Akademii, za obraz: "Cierpienie Andromachy". Zachwyt wywołał jego obraz wykonany na zlecenie króla Francji Ludwika XVI: "Przysięga Horacjuszy" (1784, obecnie w Luwrze), doskonale odpowiadający nastrojom epoki rewolucji francuskiej. Oddźwiękami rewolucji są: niedokończony obraz przysięgi rewolucjonistów, malowany na polecenie "Zgromadzenia Ustawodawczego" oraz realistycznie ujęte "Śmierć Marata", "Przysięga w sali do gry w piłkę" (1790), "Portret Madame Sèriziat" (1795, Luwr).

Jako członek Corps Mlectoral Paryża i deputowany Konwentu głosował 1792 za śmiercią króla. Zasiadał w Komitecie Bezpieczeństwa Powszechnego. Aresztowanego jako przyjaciela Robespierre`a, uratowała amnestia 1795 roku.

Napoleon mianował go nadwornym malarzem (1804 r.) i z tego okresu pochodzą główne dzieła Davida: "Portret konny Napoleona na górze św. Bernarda" , "Le sacre" (Koronacja Napoleona) (1805-1807)), portret Napoleona w stroju koronacyjnym i "Rozdanie orłów w 1810 r.". Był też doskonałym portrecistą (słynny portret Madame Recamier siedzącej na szezlongu). Namalował też "Sabinki" (1799) oraz "Portret konny Stanisława Kostki Potockiego".

Po upadku Napoleona musiał uchodzić z Francji jako „królobójca”, osiadł w Brukseli (1816) i tam malował, wiek jednak sprawia, że dzieła te nie dorównują już poprzednim. Jacques Louis David pozostawił ponad 400 uczniów, z których najwybitniejszymi byli: Gros, Gèrard, Drouais, Girodet, Ingres, Rude, Isabey, Granet i in., z Polaków m.in. Antoni Brodowski. Wywarł też decydujący wpływ na malarstwo francuskie i belgijskie XIX w.

 

Les autres tableaux disponibles de l'artiste Jacques Louis David:

 

présente 1 z 1