Dulny  Justyna
Seien Sie über meine neuesten Bilder auf dem Laufenden.: Justyna Dulny udostępnij >

Informationen über den Künstler:

Biographie:

 

Głównym medium twórczym Justyny Dulny-Olszowy jest malarstwo, natomiast treścią najczęściej bywa - kobieta.  Wybór ten zrodził się z jej  fascynacji i  aktem w fotografii, i stał się niezmierzonym źródłem inspiracji w dalszej twórczości.

Malarka nie posługuje się tradycyjnym środkiem wyrazu „piękna” w sztuce. Cechuje ją całkowita niezależność i spersonalizowanie tego jak postrzega ciało kobiety jako figurę w swoim malarstwie. Konsekwentnie eliminuje szczegóły anatomicznej precyzji, osiągając skupienie wokół układu ciała i ekspresji. Kontur figury traktuje jak pewnego rodzaju mapę, która wciąż pozwala odkryć nowe obszary. Linią pędzla poszukuje nieistniejących załamań, kształtów. Ta maniera nadaje  charakter, krwioobieg treści.

Artystka poświęca również dużo uwagi kolorystyce w obrazie. Wyraźne, często ciemne, głębokie kolory wypełnione nietrudno uchwytną tajemniczością, tworzą obecną w tych obrazach tonację wyobcowania. Tytułowa bohaterka obrazu wychodzi z tła-mroku, znajdując swoja przestrzeń we własnym wewnętrznym świetle. Nigdy przy tym nie porzuca kolorystycznej szaty tła, zostaje niejako w jego okryciu.

„ W moich kobietach jest wiele niedoskonałości, świadomość braku idealnej linii ciała. Jednakże w samym obnażeniu jest cos szczególnego, coś co sprawia, ze ciało staje się głównym porozumieniem z widzem. Jest bardziej wymowne od twarzy. Emocje twarzy można kontrolować, wzrok natomiast narzuca sympatie lub jej brak. A nagie ciało jest z założenia bezbronne,  posiada wyjątkowo wstydliwą historię jakieś chwili każdego z nas, jakiegoś gestu. Zastygnięty bezruch figury ma moc hipnotyzującą. Nadając tytuły swoim obrazom, zmuszam widza do refleksji. ” – mówi artystka.

W swoich obrazach artystka zabawia się ciałem , kontemplując kobiecość. Jest ciekawa tego co zwykło się nazywać „ własnym światem”. Podkreśla, ze  nie chce  imitować rzeczywistości, stara się tworzyć własną w przestrzeni formy malarskiej.

Od  1998 roku artystka uczestniczy  w zbiorowych i indywidualnych wystawach w galeriach i wolnej przestrzeni  na teranie Kanady, USA i Europy.

 

Edukacja:

·         Ontario College of Art and Design – Toronto, Kanada – wydział: Rysunek i Malarstwo

·         Ryerson Univerisity oraz Internarional Academy of Design and Marchandising – Toronto, Kanada – wydział: Architektura Wnętrz