Tłuczek Waldemar
Sois informé de mes nouveaux tableaux.: Waldemar Tłuczek udostępnij >

Information sur artiste:

Moje myśli o sztuce , interpretacja własna...\r\n \r\n\r\n\"O sztuce\"\r\nObraz musi być realistyczny - musi mieć wewnętrzną, organizującą go zasadę abstrakcyjną. Chodzi mi o sztukę abstrakcyjną, która jest zapisem sytuacji metafizycznych. \r\nW odróżnieniu od całej dziedziny sztuki abstrakcyjnej, powstajacej z racjonalistycznej spekulacji elementami struktur plastycznych.Stąd mam dwie fastynacje malarskie:\r\n- dotyczącą rzeczywistości zewnętrznej, głównie postaci ludzkiej i wolna kreację plastyczną. \r\nW moich obrazach następuje synteza jednego i drugiego nurtu.\r\n\r\n\" o obrazach figuratywnych\"\r\n\r\nKobieta - jest materią, pierwiastkiem, z którego rodzą się formy materialne, stąd mozliwe jest sprowadzenie elementów rzeczywistości empirycznych- cielesnej , a ściślej erotycznej na poziom rzeczywistości zmartwychstałej.\r\nW obrazie figuratywnym chcę , w jakiś sposób, pogłębić swój stosunek do rzeczywistości widzialnej tak, abym mógł tę rzeczywistość widzialną przeorganizować w sposób trwały, są to wartości, które nie mogą umrzeć, lecz dadzą się zrekonstruować w innych warunkach.\r\n\r\n\" o świadomości\"\r\n\r\nMalarstwo jakie uprawiam, jest dla mnie pewna formą reagowania naszej ludzkiej swiadomości na świadomość pozazmysłową.\r\nObrazy, są to zapisy adekwatne do rzeczywistości bytów subtelnych, które wpływają na nasza świadomość i na naszą wrazliwość.Zapisy te są nietożsame, nie ilustrują rzeczywistości tych bytów subtelnych, są natomiast prawdziwą reakcją naszej wyobraźni plastycznej, na pewne inspiracje powstałe pod wpływem zbliżania się, przenikania i przeżywania rzeczywistości tych bytów subtelnych.

Biographie:

W listopadzie 2016 r. zostałem przyjęty w poczet członków Związku Polskich Artystów Plastyków Oddział w Gdańsku.

W 2020 r. przyjęty w poczet Accociation Internationale des Arts Plastiques (Międzynarodowego Stowarzyszenia Artystów Plastyków).

Jestem stypendystą  programu  "Kultura w sieci" 2020 r. MKiDN. Link na YOU TUBE do zrealizowanego przeze mnie projektu "Pracownia artysty 1" - https://youtu.be/UZaTF7AZExU

2020 r. -  uczestnik finału Biennale Sztuki 46 Salon Zimowy w Radomiu;

2021 r. - 2-7 marca 2021, I miejsce za obraz "Moc kobiety" w Międzynarodowym Konkursie  Malarskim w Sankt Petersburgu - Woman 21, Kobiecy obraz, nominacja malarstwo klasyczne, realizm magiczny;

2021 r. - 16 - 21 marzec 2021, I miejsce za obraz " Dziewczyna śpiąca na plaży", w Międzynarodowym Konkursie Malarskim Art Seasons w Moskwie, nominacja malarstwo symboliczne, Sezon : Lato;

2021 r. - 23 - 28 marca 2021, Rosyjska Nagroda Sztuki za obraz "New Arka" w Russian Art Awards w Moskwie, nominacja malarstwo awangardowe.

2021 r. - 27.04.21 - 04.05.21 , II miejsce za obraz "Zaduma' w Festivalu Emocji  w Moskwie, nominacja-Melancholia.

Waldemar Tłuczek "Waldzior" - jest artystą profesjonalnym z wykształceniem plastycznym ze sporym dorobkiem artystycznym. Uczył sie pod kierunkiem znakomitych profesorów jak Stec, Drwal (był uczniem Dunikowskiego)czy Libensteina .

Podczas pobytu w Niemczech, gdzie przez parę lat mieszkał i pracował, miał okazję wspólpracować z J. Chartowskim mieszkającym do dziś w Dusseldorfie, -  tam też uczestniczył w zajęciach w Akademii Sztuki jako wolny słuchacz.

W galeriach sztuki Kolonii i Dusseldorfu odbyły się jego indywidualne wystawy zakończone sukcesem.

Wcześniej jego prace , jako młodego adepta sztuki, brały udział w  zbiorowych wystawach w Polsce, Rosji i Czechach.

W 2003 r. zajął I miejsce  w Konkursie Nauczycielstwa Polskiego w Tarnowie.

Po powrocie do Polski popadŁ w długie milczenie, w latach 2010 - 2012 bywał i współpracował z galeriami w Norwegii,co  zaowocowało  indywidualnymi wystawami w Oslo, także zakończonymi sukcesem. Tam poznał osobiście  znanych norweskich malarzy Bjorn'a Algrim i Sigmunta Olsvik przez ,których był zaproszony do atelier, gdzie zapoznał się z ich warsztatem i twórczością.

W maju 2012 r. został zaproszony do udziału w wystawie malarstwa podczas Dni Kultury Polskiej organizowanych przy współudziale Ambasady Polskiej w Oslo i Klubu Polskiego.

W marcu 2012 r.w rodzinnym mieście w galerii wystawienniczej odbył się jego  wernisaż.

W październiku 2013 zaproszony został drogą eliminacji do udziału w pracach próbnych w projekcie Breakthrufilms "Mój Vincent" w Gdańsku.

W 2013 r. nawiązanie współpracy z Alfam Gallery w USA;

Udział w konkursie 8 Edition Arte Laguna Price Wenecja 2013;

Udział w konkursie Art Week Moskwa 2014;

2015 - wystawa indywidualna w Domu Kultury Polskiej w Wilnie, Litwa;

2016 - udzial w projekcie ArtBanking, wystawa indywidualna w Kaliningradzie,Rosja

2018 - udzial w wystawie zbiorowej ZPAP w Gdańsku z okazji 100 lecia Niepodleglości;

2019 - wystawy zbiorowe w kraju;

Jego płótna są ozdobą zbiorów prywatnych w wielu krajach.

Oprócz obrazów olejnych tworzy szkice, akwarele, pastele,rysunki kredką - nie obce są jemu inne techniki.Jest artystą wszechstronnym, niezwykle utalentowanym- projektował okladki i ilustracje do książek, malował obrazy na zamówienie do hoteli i restauracji, a także kopie wielkich mistrzów i portrety do kolekcji prywatnych.

Jego malarstwo charakteryzuje duża różnorodność tematu oraz wysoki poziom artystyczny, a także różnorodność warsztatu, która nie powinna dziwić, gdyż zmiana treści czy warsztatu u artysty - to zjawisko naturalne w rozwoju artystycznym pozwalające na prześledzenie kolejnych etapów  rozwoju  i umiejętności.

Artyście udało się stworzyć własny , rozpoznawalny styl i chociaż można zaliczyć Jego do twórców nurtu "realizmu magicznego" (mającego swe korzenie w stylach XIX i XX w.), nurtu przeżywającego obecnie renesans, to przedstawicieli tego gatunku nie ma tak wielu na świecie, gdyż twórczość ta wymaga  mistrzowskiego warsztatu i ogromnej wyobraźni.

Obrazy "Waldziora" są dekoracyjne, odnosi się to do całej jego twórczości i stanowi jedną z podstawowych cech jego działalności artystycznej, jednak zawsze proponowana przez artystę forma pozwala na  na swobodne działanie wyobraźni i stwarza urok poetyckiej narracji. Inną wartością jest kolor użyty w całym bogactwie możliwości (ekspresja koloru) ,we wszystkich gamach i zestawieniach, co niewątpliwie potęguje atrakcyjność jego prac.

Malarstwo jego jest napewno bezpieczne, gdyż jest dobre warsztatowo i atrakcyjne pod względem estetycznym, może spodobać się zarówno znawcom jak i dyletantom!

"Waldzior" jest zjawiskiem zadziwiającym , stara się uchwycić stan graniczny pomiędzy jawą a snem, odtworzyć klimat marzenia sennego, w którym realność miesza się z halucynacją:

"Chwycić co niewidzialne, nadać kształt temu co ulotne, odmaterializować rzeczywiste i urealnić pozazmysłowe."

Dla widza obserwacja tego procesu zacierania konturów pomiędzy rzeczywistością a fantazją ,to intelektualna przygoda, dlatego zachęcam do obcowania z Jego sztuką!

 

Warszewska Ewa

Historyk sztuki