Lancret Nicolas
Sois informé de mes nouveaux tableaux.: Nicolas Lancret udostępnij >

Information sur artiste:

Biographie:

Nicolas Lancret (ur. 22 stycznia 1690 w Paryżu, zm. 14 września 1743 tamże) – francuski malarz rokokowy.

Urodził się w Paryżu, początkowo uczył się grawerstwa i próbował studiować w Académie Royale, jednak wyrzucono go w 1708 za złe zachowanie. Naukę kontynuował w pracowni mało znanego malarza Pierre`a d'Ulina i w tym czasie poznał Antoine`a Watteau. Zdając sobie sprawę z rosnącej popularności Watteau zdecydował się przenieść do jego nauczyciela, Claude`a Gillota. W 1719 został członkiem Królewskiej Akademii Malarstwa i Rzeźby, sukces komercyjny odniósł w latach 20. XVIII wieku.

Nicolas Lancret malował obrazy w rodzaju fête galante i fête champêtre pod wpływem Antoine`a Watteau. Były to najczęściej sceny rodzajowe ilustrujące życie i obyczaje arystokracji i przedstawiające sceny zabaw, tańców, pikników i śniadań po polowaniu. Artysta poruszał też tematykę alegoryczną, malował sceny z teatru i baletu, wykonywał portrety znanych tancerek, zajmował się też ściennym malarstwem dekoracyjnym. Jego prace odznaczają się subtelnością i jasną, delikatną kolorystyką, odbiegają jednak poziomem od twórczości Watteau.

Malarz pozostawił po sobie około 700 obrazów, był uznanym rysownikiem, wykonał ilustracje m.in. do Bajek La Fontaine`a. Krytycy sztuki zaważają, że jego twórczością inspirowali się m.in. François Boucher, William Hogarth i Thomas Gainsborough. Liczne zbiory prac Lancreta posiadają kolekcje europejskie i amerykańskie m.in. Luwr, National Gallery i Wallace Collection w Londynie, Ermitaż w Petersburgu i Fine Arts Museums of San Francisco.

 

Les autres tableaux disponibles de l'artiste Nicolas Lancret:

 

présente 1 z 1