About the Artist:

Malowanie jest dla mnie czynnością, sytuacją bardzo intymną...\r\n\r\nJest to wypadkowa doświadczeń życiowych, tego co mnie w życiu spotkało z jednej strony, a warsztatu, wiedzy o sztuce, talentu z drugiej. \r\nRóżne moje pasje, fascynacje, nawet te bardzo odległe od malowania jak np. narciarstwo czy treningi karate oddziaływają na mnie i w jakiś sposób kształtują moją twórczość, podobnie jak różne radości, smutki, a nawet tragedie życiowe.\r\nKiedyś bardzo chciałem wyjechać za granicę, zobaczyć jak tam naprawdę jest. Wydawało mi się, że jest tam zupełnie inaczej niż tutaj i dzięki temu będę też tworzył zupełnie inne rzeczy. Kiedy już jednak zamieszkałem we Francji, czy Stanach Zjednoczonych przekonałem się, że gdy się już tam jest, wszystko jest właściwie normalne i na swoim miejscu. Jednak miałem trochę racji; nowe doświadczenia, a tak naprawdę moje reakcje na nie, przefiltrowane przez myśli i uczucia składają się na nową twórczość, na nową tematykę i sposoby ekspresji. \r\n\r\nMalowanie to dla mnie twórcze przetwarzanie doznań na nowe jakości. To, że potrafię przełożyć ten świat zewnętrzno-wewnętrzny na malarstwo uważam za wielkie szczęście, chociaż czasami okupione „mękami twórczymi”, jednak warto, naprawdę warto...\r\n\r\n

Biography:

Tomasz Bachanek  urodzony w 1962 roku. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku 1988, Liceum Plastyczne ukonczył w Kielcach w 1982 roku.

Uprawia malarstwo olejne rysunek od czasu do czasu malarstwo ścienne.


„...Bachanek maluje nie tyle życie, co teatr życia, stąd dziwaczne niekiedy stroje, jakby nieustanna przebieranka, stąd też obecność masek, za którymi można się nie tylko ukryć, ale i pokazać jako ktoś inny.”


Ważniejsze wystawy indywidualne:


1993 – Europe Des Beaux Arts Gallery, Antibes, Francja

1994 – „Femmes, Femmes”, Mougins, Francja

1995 – Galeria K. Napiórkowskiej, Warszawa

1996 – Clearwater, USA

1997 – „Grand Bachanalia”, Delray Beach, USA

1998 – “Bachanalia na zamku”, Kętrzyn

2002 – Galeria Ars Nova, Łódż

2004 – Galeria Wirydarz, Lublin

2005 – Salon du Nord, Minneapolis

2006 – “Gdańskie Bachanalia”, Opera Bałtycka, Gdańsk

2007 -   Warsaw Art. Gallery

2008 – Galeria Szalom Kraków

2008 – Galeria BP Warszawa

2010 – Galeria Foier w Teatrze Śląskim w Katowicach

2010 -  Galeria Wirdarz, Lublin

2012 -  Galeria Cechmanowicz, Poznań

2014 - Galeria Wieża, Kielce