Viteckaja Snieżana
Stay informed about my newest paintings!: Snieżana Viteckaja udostępnij >

About the Artist:

Viteckaja Sneżana.  Artystka zajmuje się głównie malarstwem sztalugowym, jest także autorką ilustracji książkowych. Jej malarstwo to mieszanka realizmu i romantyzmu. Niezwykle bogate w szczegół oleje i akwarele, kuszą dopracowaniem. Połączenie tematyki realistycznych przedstawień z nieco surrealistycznymi elementami nie nudzi widza. Jednocześnie spokojna kompozycja i stonowana kolorystyka koi zmysły oglądającego.
 Malarka apeluje do norm etycznych, które ludzkość wypracowała  w trakcie swojego rozwoju. W tym celu, aby moralność  i duchowość nie poszły w zapomnienie, nie stały się „eks”, Snieżana utrwala ważność takich pojęć jak „miłość”, „dobro”, „wierność”, „przyjaźń”, „obowiązek”. 
W swoim dążeniu do urojonego nieziemskiego szczęścia jej postacie- przy zewnętrznej różnorodności- wewnętrznie są podobne. Ich środowisko jest wypełnione aromatem dziwnych kwiatów, świergotem niezwykłych ptaków, wielkością architektonicznych kulis, ledwo słyszalnym echem stuleci na stanąwszym zegarku.
 Opóźnione działanie przecieka z jednego dzieła do drugiego; zastygając na jakąś chwilę, staje się dostępnym dla odbiorcy. Poza czasem są odbierane sylwetki piękności . Koncentrując uwagę przeważnie na postaciach kobiecych, Snieżana Witecka tworzy portrety atrakcyjnych, w swojej niezapomnianej urodzie, przedstawicielek płci rzeczywiście słabej – bezbronnych, subtelnych, marzycielskich. Malarka ubiera je w staroświeckie stroje, podkreślając tajemniczość raz stylizacją ubrań szlachcianek z portretów sarmackich, innym razem kostiumów etnicznych. Ona tworzy mistyczne i zmienne  w swojej tajemniczości duchowe oblicze kobiety, która patrzy na świat szeroko otwartymi oczyma, promieniując odwiecznym pięknem wszechświata. Autorka nawołuje współczesnych znaleźć w sobie wzniosły, nie dotknięty szarą powszednością świat, który może płonąć jaskrawo, a może ledwie się żarzyć, lecz zawsze pomaga nie tracić nadziei.
Historyk sztuki Zagidulina M.A.
 Fantazyjne obrazy stworzone przez malarkę Snieżnę Witecką zapraszają odbiorcę do świata tajemniczej alegorii, utkanej z mieniących się kolorów tęczy, jubilerskich  smug-koralików.
 Młoda dziewczyna, będąca centralnym obrazem twórczości malarki-  symbol  wiecznej młodości i dobrobytu, pierwotnej energii istnienia, symbol uduchowionego  i wzniosłego życia, czystego jak poranna rosa, powstaje przed nami w różnych odsłonach.
Snieżana Witecka za pośrednictwem stałych rozważań o harmonii ducha i materii prowadzi serdeczną rozmowę ze swoim odbiorcą, uchylając kurtyny do innej przestrzeni, w której efemeryczne i  namacalne przeplatają się we wspólnej opowieści o pięknie, o najcenniejszym, co ma człowiek- wierze, dążeniu do źródła duchowości, piękna przyrody i twórczej energii człowieka.   
Historyk sztuki Czajko M.P.

Biography:

Snieżana Witecka o.Kazimierza  

Artysta.

Pracuje w technice olejnego i akwarelowego malarstwa.

2007 r. – ukończyła Grodzieński Państwowy Uniwersytet im. J.Kupały. Specjalność – “Plastyka”.

2010 r. – ilustracje do duchowo-oświatowego wydania

"Modlitewnik dla dzieci".

2010 r. – wystawa “Sezon deszczów”, galeria “ArtBlik” m.Mińsk.

2011 r. – IX republikańska wystawa "Art Academy" m. Mińsk.

2012 r. – republikańska wystawa “Kolędowy fest” m.Mińsk.

2012 r. – wystawa “Miasto  Św. Huberta”, galeria “Kryga” m.Grodno.

2012 r. – wystawa personalna “Kolorowe obłoki Grodna”,

galeria “ArtBlik” m.Mińsk.

2012 r . – wystawa “Między Wisłą a Niemnem” m.Wilno.

2012 r. – republikańska wystawa "130 lat od narodzin Kupały i Kolasa" m. Mińsk.

2012 r. – republikańska wystawa "Od Menska do Mińska " m. Mińsk.

2013 r. – wystawa personalna “Ryby Silentio”, galeria “Tyziengauz” m.Grodno.

2014 r. – wystawa "Pod otwartym Niebem",

Państwowa Galeria Sztuki, m.Sopot, Polska.

2014 r. – wystawa republikańska " 150 lat powstania Kalinowskiego " m. Mińsk.
2014 r. – wystawa "Transgraniczna strefa sztuki" m. Łódź, Polska.

2015 r. – wystawa "Kamerton", Grodno, Galeria "Tyzengauz".
2015 r. – wystawa personalna «EKSARHAIZM», Grodno, Galeria "Kryga".
2015 r. –  wystawa republikańska "Art-panorama", Grodno, Nowy Zamek.

2015 r. – wystawa międzynarodowa "TRZY MOSTY", Warszawa, Polska.
2015 r. – wystawa  "III PIOTRKOWSKIE BIENNALE SZTUKI", Polska.