Izdebski-Cruz Krzysztof
Stay informed about my newest paintings!: Krzysztof Izdebski-Cruz udostępnij >

About the Artist:

Biography:

Krzysztof Izdebski-Cruz (Kriz Cruz) wł. Krzysztof Izdebski, (ur. 1966 w Toruniu) malarz, grafik, animator kultury. Działa w Polsce i za granicą, jest artystą zaliczanym do grona „Nowych Dawnych Mistrzów” - nieformalnej grupy współczesnych artystów figuratywnych, opisanych przez Donalda Kuspita (w jego książce „The End of Art”) i prezentowanych na wystawach: „California New Old Masters” - Hermosa Beach, Kalifornia, USA w „Nowi Dawni Mistrzowie/New Old Masters” - Gdańsk, Polska, na przełomie 2006/2007 r. oraz „NOM Invitational” - Nowy Jork, USA w roku 2010. Termin "Nowi Dawni Mistrzowie” został stworzony i użyty po raz pierwszy przez światowej sławy nowojorskiego historyka, krytyka i teoretyka sztuki prof. Donalda B. Kuspita w książce wydanej w Wielkiej Brytanii przez Cambridge University Press w roku 2004 pod przewrotnym tytułem „Koniec sztuki”. Kuspit nie postulował w niej jednak złożenia broni przez artystów i rezygnacji z uprawiania sztuki, a wręcz przeciwnie, apelował o jej silne przewietrzenie, czy odnowienie, poprzez połączenie we współczesnej sztuce tego, co dawne z tym, co najnowsze w jedną nową wartość.

    Izdebski-Cruz podpisuje swoje obrazy pismem lustrzanym, posługując się pseudonimem artystycznym Kriz Cruz. Pseudonim powstał z połączenia dwóch pierwszych liter imienia i nazwiska artysty (Kr+Iz) oraz dodania rodowego nazwiska matki: Cruz. Artysta antydatuje obrazy o 100 lat, pomijając celowo ostatnie stulecie, jako czas stracony dla sztuki i świata. W wybranych obrazach nanosi inskrypcje jako wskazówki do rozkodowania zawartych treści, zamieszcza tajemnicze lub niekiedy zaskakujące przesłania. W swej pracy stosuje nienaganny warsztat oraz technologię dawnych mistrzów. Tworzy najczęściej w technice oleju i pastelu. Rysunki metalowym sztyftem (złoto, srebro, miedź, ołów, cynk, cyna) tworzy zgodnie z techniką opisaną około 600 lat temu w traktacie „Rzecz o malarstwie” C. Cenniniego. Rysunki te charakteryzują się perfekcją linii i niezwykle subtelnym modelunkiem.

    Tematem obrazów Krzysztofa Izdebskiego-Cruz są zazwyczaj sceny mitologiczne, które w dzisiejszych czasach - słusznie czy nie - zalicza się do nurtu sztuki fantastycznej. Jego ulubionym zbiorem tematów, do których wciąż powraca, są „Metamorfozy” Owidiusza. Pod ich wpływem powstały obrazy p.t.: „Pan i Syrinks”, „Harpia porywaczka”, „Córka gorgony”, „La Piovra”, „Meduza”, „Akis”, „Akis i Leukippos” oraz będąca już ikoną malarstwa „Galatea”. Ten ostatni obraz był prezentowany na wielu wystawach w kraju, m.in. w Gdańsku, Warszawie, Toruniu, Bydgoszczy, Włocławku, Kołobrzegu, Wrocławiu oraz za granicą, w Wiedniu (Austria) w 2008 i 2009 r., Nowym Jorku (USA) w 2010 i 2011 r., Jackson Hall (USA) w 2013 r., Stambule (Turcja) w 2014 r., Kuala Lumpur (Malezja) w 2015 r. „Galatea” niezmiennie inspiruje innych malarzy i jest jednym z tych obrazów artysty, które doczekały się masowego kopiowania w Chinach.

    Krzysztof Izdebski-Cruz vel Kriz Cruz prezentował za granicą swoje prace wspólnie z najwybitniejszymi artystami współczesnymi, takimi jak: Igor Mitoraj, Odd Nerdrum, Steven Assael, Richard Estes, Vincent Desiderio, Don Eddy, F. Scott Hess, Robert Graham, jak również artystami młodszego pokolenia: Adamem Millerem, Richardem T. Scottem, Fedele Spadaforą czy Danielem Maidmanem.

    Krzysztof Izdebski jest również autorem odtworzeń zaginionego malarstwa z gdańskiego Dworu Artusa, który od swego początku był jednym z najważniejszych salonów polityczno-kulturalnych w kraju. W tym miejscu spotykali się i obradowali w przeszłości władcy państw, czynią to również współcześni rządzący. W latach 1996-2006 Izdebski odtworzył kilkanaście obiektów malarstwa, które zaginęły lub zostały zniszczone podczas działań wojennych w 1945 r. Najważniejszymi i najbardziej spektakularnymi są odtworzenia obrazów „Sąd Ostateczny” Antoniego Möllera z 1602/1603 r. (odtworzony w 2001 r.) oraz „Orfeusz wśród zwierząt” Vredemana de Vries z 1594 r. (odtworzony w 2002 r.). Każdy z nich ma blisko 50 m. kw. powierzchni i jest częścią stałego wystroju Hali Wielkiej Dworu Artusa. Jego obrazy malarskie "B. Dorothea, Montoviensis, Reclusa 1347-1394" oraz "Sanctus Adalbertus, Martyr 956-997" są stałym elementem wystroju wnętrza Bazyliki Mariackiej w Gdańsku.

    Za swoją twórczość otrzymał m.in. w 2014 r. Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis  oraz w 2015 r. Nagrodę specjalną Marszałka Województwa Pomorskiego „Za konsekwencję w posługiwaniu się tradycyjnym warsztatem malarskim i utrzymanie w swojej twórczości klasycznych rozwiązań kanonu piękna”. 

    Jego klasycznie piękne i perfekcyjne dzieła prezentowane były na całym świecie na ponad 100 wystawach zbiorowych i ponad 30 indywidualnych w Austrii (3), Belgii, Danii, Niemczech (2), Malezji, Polsce (12), Szwajcarii, Turcji, USA (6), Wielkiej Brytanii (2) oraz we Włoszech (3).

www.krizcruz.com