Kociański Edward
Seien Sie über meine neuesten Bilder auf dem Laufenden.: Edward Kociański udostępnij >

Informationen über den Künstler:

Sztuka jest dla Edwarda Kociańskiego sposobem artykułowania myśli i przeżyć. Jak sam mówi: \"Malarstwo swoje traktuję jako wypowiedź twórczą niepokojów artysty, związanych z przemijaniem czasu, natury, obserwowanej rzeczywistości\".\r\n Artysta najchętniej realizuje się w malarstwie kolorystycznym. Buduje obrazy szeroką gamą układów kolorystycznych o różnym natężeniu światła. Jest bliski idei \"rozstrzygania obrazu kolorem\". Ujawnia w malarstwie temperament żywiołowego ekspresjonisty. Tutaj nasuwa się powinowactwo z Mattisem. Bliski jest też malarstwu figuratywnemu Hanny Rudzkiej-Cybisowej.\r\n Chętnie stosuje techniki, takie jak: olej, akryl i pastel. W tematyce przeważa akt, martwa natura, architektura i pejzaż.\r\nhist. sztuki: Aleksandra Żółkoś\r\n

Biographie:

Urodzony w 1960 r. w Mielcu. Absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie. Studia w Instytucie Wychowania Artystycznego na Uniwersytecie Marii Curie- Skłodowskiej w Lublinie-1986. Dyplom pod kierunkiem profesor Danuty Kołwzan- Nowickiej w pracowni grafiki, Instytut Wychowania Artystycznego.  Uprawia rysunek, grafikę i malarstwo.

Członek Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Przemyślu i prezes Stowarzyszenia Twórców Kultury Plastycznej w Mielcu. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt wystaw zbiorowych (Ukraina, Francja, Węgry, Niemcy, USA, Warszawa, Lublin, Krosno, Przemyśl, Krasiczyn, Rzeszów, Mielec, Dukla, Strzyżów, Stalowa Wola, Tarnów, Kolbuszowa, Łańcut) i 21 indywidualnych ( Mielec, Dukla, Przemyśl, Rzeszów ,Bełchatów ,Kraków, Lohne-Niemcy, Pieniężno, Szymbark, Dębica, Radom, Tarnobrzeg, Krosno, Iwonicz Zdrój, Jarosław, Nowa Dęba). Finalista ,,Obrazu roku" Art&Business w 2001 roku, w 2006 III nagroda w Ogólnopolskim Przeglądzie Pedagogów Plastyki, w 2007 nagroda marszałka Województwa Małopolskiego na Międzynarodowym Biennale Twórczości pedagogów w Tarnowie.  Nagrodzony w 1994 przez prezydenta Mielca i w 2004 r. przez Zarząd Województwa Podkarpackiego za działalność i osiągnięcia na polu artystycznym . 

Na co dzień pedagog plastyki w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1, prowadzi również autorską pracownię dla dzieci i młodzieży   w Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu.