Informacje o artyście:
Biografia:
W listopadzie 2016 r. zostałem przyjęty w poczet członków Związku Polskich Artystów Plastyków Oddział w Gdańsku.
W 2020 r. przyjęty w poczet Accociation Internationale des Arts Plastiques (Międzynarodowego Stowarzyszenia Artystów Plastyków).
Jestem stypendystą programu "Kultura w sieci" 2020 r. MKiDN. Link na YOU TUBE do zrealizowanego przeze mnie projektu "Pracownia artysty 1" - https://youtu.be/UZaTF7AZExU
2020 r. - uczestnik finału Biennale Sztuki 46 Salon Zimowy w Radomiu;
2021 r. - 2-7 marca 2021, I miejsce za obraz "Moc kobiety" w Międzynarodowym Konkursie Malarskim w Sankt Petersburgu - Woman 21, Kobiecy obraz, nominacja malarstwo klasyczne, realizm magiczny;
2021 r. - 16 - 21 marzec 2021, I miejsce za obraz " Dziewczyna śpiąca na plaży", w Międzynarodowym Konkursie Malarskim Art Seasons w Moskwie, nominacja malarstwo symboliczne, Sezon : Lato;
2021 r. - 23 - 28 marca 2021, Rosyjska Nagroda Sztuki za obraz "New Arka" w Russian Art Awards w Moskwie, nominacja malarstwo awangardowe.
2021 r. - 27.04.21 - 04.05.21 , II miejsce za obraz "Zaduma' w Festivalu Emocji w Moskwie, nominacja-Melancholia.
Waldemar Tłuczek "Waldzior" - jest artystą profesjonalnym z wykształceniem plastycznym ze sporym dorobkiem artystycznym. Uczył sie pod kierunkiem znakomitych profesorów jak Stec, Drwal (był uczniem Dunikowskiego)czy Libensteina .
Podczas pobytu w Niemczech, gdzie przez parę lat mieszkał i pracował, miał okazję wspólpracować z J. Chartowskim mieszkającym do dziś w Dusseldorfie, - tam też uczestniczył w zajęciach w Akademii Sztuki jako wolny słuchacz.
W galeriach sztuki Kolonii i Dusseldorfu odbyły się jego indywidualne wystawy zakończone sukcesem.
Wcześniej jego prace , jako młodego adepta sztuki, brały udział w zbiorowych wystawach w Polsce, Rosji i Czechach.
W 2003 r. zajął I miejsce w Konkursie Nauczycielstwa Polskiego w Tarnowie.
Po powrocie do Polski popadŁ w długie milczenie, w latach 2010 - 2012 bywał i współpracował z galeriami w Norwegii,co zaowocowało indywidualnymi wystawami w Oslo, także zakończonymi sukcesem. Tam poznał osobiście znanych norweskich malarzy Bjorn'a Algrim i Sigmunta Olsvik przez ,których był zaproszony do atelier, gdzie zapoznał się z ich warsztatem i twórczością.
W maju 2012 r. został zaproszony do udziału w wystawie malarstwa podczas Dni Kultury Polskiej organizowanych przy współudziale Ambasady Polskiej w Oslo i Klubu Polskiego.
W marcu 2012 r.w rodzinnym mieście w galerii wystawienniczej odbył się jego wernisaż.
W październiku 2013 zaproszony został drogą eliminacji do udziału w pracach próbnych w projekcie Breakthrufilms "Mój Vincent" w Gdańsku.
W 2013 r. nawiązanie współpracy z Alfam Gallery w USA;
Udział w konkursie 8 Edition Arte Laguna Price Wenecja 2013;
Udział w konkursie Art Week Moskwa 2014;
2015 - wystawa indywidualna w Domu Kultury Polskiej w Wilnie, Litwa;
2016 - udzial w projekcie ArtBanking, wystawa indywidualna w Kaliningradzie,Rosja
2018 - udzial w wystawie zbiorowej ZPAP w Gdańsku z okazji 100 lecia Niepodleglości;
2019 - wystawy zbiorowe w kraju;
Jego płótna są ozdobą zbiorów prywatnych w wielu krajach.
Oprócz obrazów olejnych tworzy szkice, akwarele, pastele,rysunki kredką - nie obce są jemu inne techniki.Jest artystą wszechstronnym, niezwykle utalentowanym- projektował okladki i ilustracje do książek, malował obrazy na zamówienie do hoteli i restauracji, a także kopie wielkich mistrzów i portrety do kolekcji prywatnych.
Jego malarstwo charakteryzuje duża różnorodność tematu oraz wysoki poziom artystyczny, a także różnorodność warsztatu, która nie powinna dziwić, gdyż zmiana treści czy warsztatu u artysty - to zjawisko naturalne w rozwoju artystycznym pozwalające na prześledzenie kolejnych etapów rozwoju i umiejętności.
Artyście udało się stworzyć własny , rozpoznawalny styl i chociaż można zaliczyć Jego do twórców nurtu "realizmu magicznego" (mającego swe korzenie w stylach XIX i XX w.), nurtu przeżywającego obecnie renesans, to przedstawicieli tego gatunku nie ma tak wielu na świecie, gdyż twórczość ta wymaga mistrzowskiego warsztatu i ogromnej wyobraźni.
Obrazy "Waldziora" są dekoracyjne, odnosi się to do całej jego twórczości i stanowi jedną z podstawowych cech jego działalności artystycznej, jednak zawsze proponowana przez artystę forma pozwala na na swobodne działanie wyobraźni i stwarza urok poetyckiej narracji. Inną wartością jest kolor użyty w całym bogactwie możliwości (ekspresja koloru) ,we wszystkich gamach i zestawieniach, co niewątpliwie potęguje atrakcyjność jego prac.
Malarstwo jego jest napewno bezpieczne, gdyż jest dobre warsztatowo i atrakcyjne pod względem estetycznym, może spodobać się zarówno znawcom jak i dyletantom!
"Waldzior" jest zjawiskiem zadziwiającym , stara się uchwycić stan graniczny pomiędzy jawą a snem, odtworzyć klimat marzenia sennego, w którym realność miesza się z halucynacją:
"Chwycić co niewidzialne, nadać kształt temu co ulotne, odmaterializować rzeczywiste i urealnić pozazmysłowe."
Dla widza obserwacja tego procesu zacierania konturów pomiędzy rzeczywistością a fantazją ,to intelektualna przygoda, dlatego zachęcam do obcowania z Jego sztuką!
Warszewska Ewa
Historyk sztuki