Ronowska Bożena
Bądź informowany o moich najnowszych obrazach: Bożena Ronowska udostępnij >

Informacje o artyście:

   Moją wielką pasją jest sztuka ludowa i jej design. Jestem amatorką i uznaną artystką ludową, trzykrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pasjonują mnie farby wodne, ale tworzę także obrazy przy pomocy cienkopisów i pasteli olejnych. 

Biografia:

    Bożena Ronowska jest artystką wszechstronną, poczynając na poezji ludowej (wydała trzy tomiki wierszy 2004, 2006, 2008), poprzez haft złoty i kolorowy, papieroplastykę, malowanie na szkle, po badania naukowe.

 Od 2006 r. należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych, jest także trzykrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007, 2009 i 2021 r.).

    Jej pierwsze próby malarskie miały miejsce w  2014 r., kiedy poraz pierwszy zmierzyła się z malarstwem olejnym, pastelami oraz z akwarelami. Te ostatnie najbardziej ją urzekły, głównie ze względu na ich nieprzewidywalność i możliwości uzyskania efektów, ktore w innych rodzajach malarstwa są niemożliwe. Przez kolejny rok Ronowska doskonalila swój warsztat malarski eksperymentując z różnymi rodzajami papieru i farb.

    Po tym czasie malarstwo zostało wyparte przez pracę naukową prowarzoną w ramach doktoratu, jaki robiła na Uniwersytecie Gdańskim. O jej monografii naukowej wydanej w 2019 r. znany profesor Michael Ostling z Arizona State University pisał: "Czarownice Himmlera to niełatwa, lecz ważna lektura. Osiągnięciem Bożeny Ronowskiej jest powiązanie dwóch największych tragedii w dziejach europejskich, a nawet światowych: prześladowania rzekomych czarownic w wiekach od XV do XVIII i ludobójstwa Żydów, Cyganów, mniejszości seksualnych i innych 'wrogów rasy panów' w wieku XX. Ta wyjątkowa książka jest nie tylko źródłem wiedzy na ten temat, ale skłania również do wielu refleksji".

   Do malowania wróciła w 2021 r., po tym jak jej stan zdrowia uległ pogorszeniu. Od tej pory nie wypuszcza pędzla z dłoni, skupiając się głównie na akwareli.