A Sadowski Andrzej
Bądź informowany o moich najnowszych obrazach: Andrzej A Sadowski udostępnij >

Informacje o artyście:

Biografia:

Urodzony w 1946 roku w Łodzi. Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) w Łodzi, w pracowni malarstwa i rysunku prof. Mariana Jaeschke. Dyplom w 1970 roku.

W latach 1976 – 1978 stypendysta Funduszu Rozwoju Twórczości Plastycznej Ministra Kultury i Sztuki.
W 1978 stypendysta Fundazione Romana Marchesa J.S.Umiastowska w Rzymie.
W 2004 roku stypendysta Maison d’Artiste de la Grande Vigne w Dinan we Francji. Profesor malarstwa i rysunku w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i w Wyższej Szkole Informatyki i Umiejętności w Łodzi.
W latach 1992 – 2004 profesor malarstwa i rysunku w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Twórczość w zakresie malarstwa i rysunku. Mieszka i pracuje w Łodzi.

Wystawy:

W latach 1970 – 2014 miał 48 wystaw indywidualnych malarstwa, wielokrotnie w Łodzi, Gdańsku i w Warszawie oraz w Płocku, Tarnowie, Białymstoku, Zamościu, Kielcach, Katowicach, Zabrzu, Gliwicach, Wałbrzychu, Poznaniu, Lublinie i Przemyślu oraz za granicą w Getyndze, Dusseldorfie, Berlinie, Tokio i Bratysławie.
W latach 1970 – 2013 uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych sztuki polskiej w kraju i za granicą. W latach 1969 – 1980 brał udział w konkursach na malarstwo, grafikę i rysunek, gdzie otrzymał 13 nagród i wyróżnień.

W latach 1996 – 1997 wykonał wraz z prof. Markiem Wagnerem malarstwa ścienne w Konig Wusterhausen i w Ludwigsfelde w Niemczech. Prace w zbiorach: Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Okręgowego im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Okręgowego w Radomiu, Muzeum Regionalnego w Pabianicach, Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Historii m. Łodzi, Muzeum Niepodległości w Łodzi, Muzeum im. A. Puszkina w Moskwie, Ermitażu w Petersburgu, Galerii Autoportretów Galerii Degli Uffizi we Florencji, Biur Wystaw Artystycznych w Płocku, Białymstoku, Olsztynie, Lublinie, Szczecinie, Wałbrzychu, Zamościu, Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi oraz licznych kolekcji państwowych i prywatnych w kraju i za granicą w Austrii, Australii, Belgii, Brazylii, Danii, Grecji, Francji, Holandii, Japonii, Kanadzie, Maroku, Norwegii, Indonezji, Niemczech, Szwajcarii, Szwecji, Syrii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Rosji, Ukrainie, we Włoszech i w USA.