Informacje o artyście:

Biografia:

Absolwentka Warszawskiej Akademii Szuk Pieknych, wydziału Architektury Wnetrz.

W latach 1990-2000 r. była współtwórczynią  grupy -IDEA’S- która zajmowała się projektowaniem i wykonawstwem wnętrz. Ten okres pracy, silnie wpłynął na dalsze osiągnięcia artystki w tymże zawodzie. Jednakże obok projektowania  symultanicznie rozwijała i rozwija drugą pasję – malarstwo.Początek edukacji z zakresu architektury miał miejsce w Moskwie, na uczelni: im. Strogonowa.To tam, poszukując innej formy wyartykułowania własnej wrażliwości na piękno, w malarstwie olejnym odkryła fascynacje malarstwem figuratywnym.

Dominującym tematem obrazów Aleksandry sa kobiety. Siłą ekspresywności malowanych kobiet jest zamaszysty  ruch pędzla, a jednocześnie  wyrazistość doskonałych proporcji ciała. Artystka odważnie korzysta z palety barw, co powoduje ożywienie wyobraźni u widza. Kobiety w obrazach Aleksandry posiadają osobowość, swoiste gesty, urodę a jednocześnie świadomość ulotności chwili. Doskonale uchwyca stany uczuciowe, grymas twarzy, zadumę, melancholię, zdawać by się mogło, że to galeria strumienia informacji o kobiecie.

 Artystka nie pracuje z żywymi modelkami, jej obrazy to podglądanie różnych zachowań  kobiet. Obserwując damskie otoczenie, wybiera motywy, z którymi każda kobieta jest się w stanie utożsamić. Nawet jeżeli jest to dalekie od naszej codzienności, to pozostaje w sferze marzeń, przypuszczeń lub pragnień.

Jej obrazy trwale zapadają w pamięci, bowiem oparte są na niebanalnej energii, żywiołowości a często na pograniczu krzyku.

Nieprzeciętność, indywidualna interpretacja, przekora a często nawet dowcip – to wszystko czyni malarstwo Aleksandry Rutkowskiej nieograniczoną historią dalszego ciągu.

 Justyna Dulny-Olszowy