FLORIAN .
Bądź informowany o moich najnowszych obrazach: . FLORIAN udostępnij >

Informacje o artyście:

Najważniejszy jest akt tworzenia. On nigdy się nie kończy. Nie namalowałem obrazu, który uznałbym za skończony, zawsze pozostaje uczucie, że \"coś\" mi uciekło. Nie kopiuję natury, ona jest tylko pretekstem do malowania. \r\n

Biografia:

Mirosław Florian Tokarczyk (pseudonim FLORIAN) ur.1934 grafik, ilustrator, malarz.

Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1957-1962. Przez 40 lat zajmował się grafiką książkową i ilustracją dla dzieci i młodzieży. Był kierownikiem artystycznym kolejno "Ruchu", Wydawnictwa "Alfa", Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych i Wydawnictwa "Nasza Księgarnia".

Wystawiał swoje prace w Warszawie, Poznaniu, Zamościu, a także w Bolonii, Monachium, Bratysławie i Moskwie.

Zilustrował ponad 200 książek dla dzieci i młodzieży. Za twórczość dla dzieci otrzymał między innymi Nagrodę Premiera (1989) oraz Srebrny Krzyż Zasługi (1988).  W konkursie PTWK otrzymał nagrodę za Najpiękniejszą Książkę Roku (1990) oraz liczne inne wyróżnienia.

W latach 1992-2002 był prezesem i współwłaścicielem Wydawnictwa "Nasza Księgarnia". Od 12 lat zajmuje się wyłącznie malarstwem olejnym.

 

Mieszka w Warszawie. Jest twórcą herbu miasta Wesoła (obecnie dzielnica Warszawy) i projektu Sztandaru Szkoły Podstawowej.